Nuneaton Festival results 2012

Rory Carabok A National 1st Place 85 Marks *
Rory Carabok A Ballet 3rd Place 84 Marks *
Charlotte Woodcock A Character 4th Place 83 Marks
Morgan Denison A Ballet 2nd Place 85 Marks *
Morgan Denison A Song/Dance 2nd Place 85 Marks *
Aimie Wright A Modern 4th Place 84 Marks *
Hannah Woodcock B Character 3rd Place 84 Marks *
Hannah Woodcock B Ballet 3rd Place 85 Marks *
Hannah Woodcock B National 3rd Place 83 Marks
Hannah Woodcock B Song/Dance 84 Marks *
Olivia Bedlow B Song/Dance 84 Marks *
Zofia Strahnz B Character 2nd Place 85 Marks *
Zofia Strahnz B Ballet 4th Place 84 Marks *
Cassie Brockbank B Tap 1st Place 86 Marks *
Rosie Thatcher B Character 1st Place 86 Marks *
Rosie Thatcher Junior novice Song/Dance 1st Place 84 Marks
Amy Lloyd C Modern 4th Place 85 Marks *
Meg Tanner C Character 3rd Place 85 Marks *
Meg Tanner C Tap 4th Place 84 Marks
Rachel Carabok C Character 4th Place 84 Marks
Amelia Morgan D Ballet 2nd Place 86 Marks *
Amelia Morgan D Character 2nd Place 86 Marks *
Amelia Morgan D Tap 2nd Place 87 Marks *
Amelia Morgan D National 3rd Place 85 Marks
Amelia Morgan D Lyrical 3rd Place 85 Marks
Amelia Morgan D Song/ Dance 4th Place 85 Marks
Lydia Brown D Song/ Dance 4th Place 85 Marks
Mariella Rodhouse D Ballet 4th Place 84 Marks
Mariella Rodhouse D Character 4th Place 84 Marks
Holly Massey E Lyrical 4th Place 86 Marks *
Amy & Rachel Inter song/dance duet 1st Place 86 Marks *
Meg, Amy & Rachel Inter Classical Trio 2nd Place 85 Marks *
Amelia, Lauren, Senior B Cabaret Quartet 2nd Place 86 Marks *
Christina & Holly
Neighbours Junior Classical group 1st place 86 Marks *
Ballet  Group Senior A Classical Group 2nd Place 86 Marks *
Handful of keys Senior A Cabaret Group 1st place 88 Marks *
Cry me a River Senior B Cabaret group 3rd Place 88 Marks *
Irish Senior B Cabaret group 86 Marks *
Dances marked with a * indicate dances that have
qualified for the All England Regional Finals
Trophy winners:
Zofia Strahnz was awarded the class B classical aggregate
Neighbours won the highest mark in a Junior Classical Group
Handful of keys won the highest mark in a Senior A Cabaret Group
Miss Taylor and Miss Kate Shared the adjudicators choice of choreography cup
for the chorography of Neighbours and Handful of keys

Nuneaton festival results

NUNEATON FESTIVAL RESULTS 2011

SAILOR BOYS                       JUNIOR CLASSICAL GROUP                     1ST PLACE      84

SUPERCAL                            JUNIOR CABARET GROUP                                    1ST PLACE    84

HANDFUL OF KEYS                        SENIOR CABARET GROUP                       3RD PLACE     86

ZOFIA STRAHNZ                 A CHARACTER                                             2ND PLACE     83

CASSIE BROCKBANK          A TAP                                                             1ST PLACE    83

CASSIE BRACKBANK          A MODERN                                                  2ND PLACE     84

MEG TANNER                      B TAP                                                             3RD PLACE     84

MEG TANNER                      B CHARACTER                                              3RD PLACE     84

MARIELLA RODHOUSE     C BALLET                                                       1ST PLACE    86

AMELIA MORGAN             D NATIONAL                                                   1ST PLACE    87

AMELIA MORGAN              D CHARACTER                                             2ND PLACE     85

AMELIA MORGAN              D BALLET                                                      3RD PLACE     86

AMELIA MORGAN              D SONG/DANCE                                         3RD PLACE     85

SKYE & LYDIA                      INTER S/D DUET                                         3RD PLACE     82

AMY, MEG & RACHEL       INTER CLASSICAL TRIO                             2ND PLACE     84

AMELIA MORGAN WON THE FOLLOWING TROPHIES:

  • HIGHEST MARK IN A NATIONAL SOLO
  • THE D SECTION CLASSICAL AGGREGATE CUP
  • THE AGGREGATE CHALLENGE CUP

 

Step Above festival results

Here are the results for the step above festival 2010

Rory Carabok Primary  character 3rd
William Knights Primary  character 2nd
Zofia Strahnz Primary Ballet 1st
Rosie Thatcher Primary character 1st
Rosie Thatcher Primary Ballet 2nd
Olivia Bedlow A Novice Character 1st
Cassie Brockbank A tap 2nd
Aemilia Cape A Novice Character 3rd
Hannah Woodcock A character 2nd
Rachel Carabok B character 3rd
Amy Lloyd B Novice Modern 2nd
Jemima Morrish B character 2nd
Anouska Strahnz B Novice Character 2nd
Meg Tanner B character 1st
Skye Boisselle C character 2nd
Lydia Brown C song and dance 2nd
Lydia Brown C tap 2nd
Amelia Morgan C lyrical 2nd
Amelia Morgan C Ballet 2nd
Amelia Morgan C song and dance 3rd
Amelia Morgan C character 3rd
Mariella Rodhouse C Ballet 1st
Mariella Rodhouse C character 1st
Emma Glanvill D song and dance 2nd
Lauren Hollidge D tap 2nd
Holly Massey E ballet 1st
Christina Shearn E tap 1st
Amy Lloyd Junior Classical 1st
Meg Tanner Duet
Anouska Strahnz Junior Classical 3rd
Zofia Strahnz Duet
Skye Boisselle Intermediate S/D 2nd
Lydia Brown Duet
10 Sailor Boys Jnr Classical Group 2nd
Rhythm of life Snr S/D Group 3rd
Piano Snr Cabaret Group 3rd

Congratulations to all who took part!

All England Final Results

Congratulations to….

Sailor Boys, who took 3rd place in the finals of the Junior classical group section on the 23rd July 2009. This was a great achievement considering they are aged 4-8years.

Also Jemima Morrish, Amelia Morgan and Mariella Rodhouse took 3rd place in the intermediate classical trio section on Saturday 25th July 2009.

This took place at the Peacock theatre in London’s West End.

Well done girls and thankyou to all your families who supported us throughout the finals!

Nuneaton Festival Results

 

Cassie Brockbank 1st place Baby Tap
Rosie Thatcher 1st place Baby Character
Jemima Morrish 1st place A section Ballet
1st place A section Character
1st place A Song & Dance
2nd place A Modern
3rd place A Lyrical
Rachel Carabok 1st place A National
3rd place A Character
Meg Tanner 2nd place A Character
Hannah Woodcock 3rd place A Character
Cyra Boisselle 1st place A National
Mariella Rodhouse 1st place B National
Amelia Morgan 1st place C National
2nd place C Character
2nd place     C Ballet
3rd place C Tap
Christina Shearn 3rd place D Tap
Emma Glanvill 3rd place D Song & Dance
A Lloyd/M Tanner 1st place Junior Classical Duets
M Rodhouse/A Morgan 1st place Inter Song & Dance Duets
S Boisselle/L Brown 2nd place Inter Song& Dance Duets
A Morgan/ J Morrish/ M Rodhouse 2nd place Inter Classical Trios
Sophie/Lucy/Christina/Emma 1st place Senior A Cabaret Quartets
Sailor Boys 1st place Junior Cassical Groups
Rhythm of Life 1st place     Senior A Song & Dance Groups
Get Happy 2nd place     Senior A Cabaret Groups
Jemima Morrish Class  A classical aggregate cup
Mariella Rodhouse National award
Amy Lloyd/Meg Tanner Junior Classical Duet cup
Sailor Boys Junior Classical Group award
Handful of Keys Adjudicators choice of dance