Ballet Exams – July 2022

Ballet Exam Results – July 2022

Marking Scheme

Pass Not Attained: 0-39 Marks

Pass:  40- 59 Marks

Merit: 60-79 Marks

Distinction: 80-100 Marks

Grade 1 Ballet
Alice Harwood 84 Marks Distinction
Aliyah Szostak 85 Marks Distinction
Gracie Bowden 88 Marks Distinction
Seren Holly-wait 99 Marks Distinction
Thea Swanton 95 Marks Distinction
Rosie Allcroft 93 Marks Distinction
Lois Lowe 92 Marks Distinction

 

Grade 3 Ballet
Poppy Wolton 90 Marks Distinction
Lidia Lacey 88 Marks Distinction

 

We are so super proud of all these girls. Well done!

Banbury Festival Results 2022

Jemima Paul Baby Character 1st Place 82 Marks
Marta Boguslawska A Novice Ballet 2nd Place 81 Marks
Rosie Allcroft A  modern 2nd place 83 Marks
Rosie Allcroft A tap 1st place 85 Marks
Rosie Allcroft A Ballet 2nd  place 83 Marks
Lois Lowe B Novice Ballet 1st Place 80 Marks
Erin Stuchfield B Novice Ballet 2nd Place 79 Marks
Seren Hollywait B Novice Character 1st Place 82 Marks
Megan Plumbe B character 1st place 85 Marks
Megan Plumbe B National 1st Place 82 Marks
Katie Pacpaco C Ballet 2nd Place 81 Marks
Katie Pacpaco C Novice Lyrical 2nd Place 81 Marks
Poppy Wolton C Novice Lyrical 1st Place 82 Marks
Beatrice Labuda C Ballet 3rd Place 80 Marks
Beatrice Labuda C Modern 2nd Place 82 Marks
Lidia Lacey C Novice Ballet 2nd Place 80 Marks
Isabella Freeman C lyrical 1st place 85 Marks
Isabella Freeman C tap 2nd place 84 Marks
Isabella Gaal C tap 3rd place 83 Marks
Isabella Gaal C  national 2nd place 82 Marks
Isobel Stuchfield C tap 1st place 85 Marks
Isobel Stuchfield C ballet 2nd place 81 Marks
Isobel Stuchfield C  national 2nd place 82 Marks
Ruby Kennedy C tap 4th place 82 Marks
Ruby Kennedy C Song & Dance 1st place 82 Marks
Bea Vidal D Song & Dance 3rd place 85 Marks
Bea Vidal D tap 1st place 85 Marks
Bea Vidal D Ballet 2nd place 84 Marks
Bea Vidal D Character 2nd Place 85 Marks
Bea Vidal D modern 2nd place 86 Marks
Liz Sorilla D modern 1st place 87 Marks
Liz Sorilla D ballet 3rd place 83 Marks
Liz Sorilla D lyrical 1st place 85 Marks
Liz Sorilla D tap 2nd place 84 Marks
Liz Sorilla D Song & Dance 4th Place 84 Marks
Dionne Sindayen D Song & Dance 4th place 85 Marks
Dionne Sindayen D Ballet 1st Place 85 Marks
Clara Field E Song & Dance 1st place 84 Marks
Clara Field E Tap 4th Place 82 Marks
Freya Troy E Tap 4th Place 82 Marks
Freya Troy E Novice Lyrical 2nd Place 82 Marks
Freya Troy E Song & Dance 2nd Place 83 Marks
Charlotte Woodcock E Novice Lyrical 1st Place 83 Marks
Maisie Winspear E Tap 3rd Place 83 Marks

 

Places

16 – 1st places                     18 – 2nd places                    5 – 3rd places                       5 – 4thplaces

 

Award Winners

 

Jemima Paul – Highest Mark Baby Classical Solo

Rosie Allcroft – Highest Mark A Cabaret Solo

Megan Plumbe – Highest Mark B Classical Solo

Isabella Freeman – Highest Mark C Cabaret Solo

Isobel Stuchfield – Highest Mark C Cabaret Solo

Liz Sorilla – Highest Mark D Cabaret Solo

Bea Vidal – Adjudicators Choice Award for Performance

 

Every dance was placed in the top 4 places!

Congratulations to you all – amazing results!

We are so proud of how you all danced and conducted yourselves.

 

Thankyou to all those who helped us.

Wiltshire Festival results – 2022

Rosie Allcroft7 & 8 years modern2nd place87 Marks
Rosie Allcroft7 & 8 years tap2nd place85 Marks
Rosie Allcroft7 & 8 years ballet3rd place85 Marks
Megan Plumbe9 & 10 years character2nd place86 Marks
Isabella Freeman11 years lyrical 1st place89 Marks
Isabella Gaal11 years tap2nd place88 Marks
Isabella Gaal11 & 12 years national3rd place86 Marks
Isobel Stuchfield12 years tap1st place87 Marks
Isobel Stuchfield11 & 12 years ballet3rd place86 Marks
Ruby Kennedy 12 years tap4th place84 Marks
Bea Vidal13 & 14 years Song & Dance2nd place87 Marks
Bea Vidal13 years tap3rd place87 Marks
Bea Vidal13 years Ballet4th place86 Marks
Liz Sorilla13 years modern2nd place89 Marks
Liz Sorilla13 years ballet2nd place88 Marks
Liz Sorilla13 years lyrical2nd place87 Marks
Dionne Sindayen13 & 14 years Song & Dance4th place85 Marks
Clara Field13 & 14 years Song & Dance1st place88 Marks

Places

3 – 1st places                        8 – 2nd places                       4 – 3rd places                        3 – 4th places

Championships

Isabella Gaal & Isobel Stuchfield qualified and danced in the Junior Tap Championships

Liz Sorilla qualified and danced in the Senior Ballet & Modern Championships

Trophy Winners

Isobel Stuchfield won the Junior Tap Championship

Clara Field won the Highest Song & Dance Mark award

Congratulations to you all – amazing results for the first festival back!

We are so proud of how you all danced and conducted yourselves.