Banbury Festival Results 2022

Jemima Paul Baby Character 1st Place 82 Marks
Marta Boguslawska A Novice Ballet 2nd Place 81 Marks
Rosie Allcroft A  modern 2nd place 83 Marks
Rosie Allcroft A tap 1st place 85 Marks
Rosie Allcroft A Ballet 2nd  place 83 Marks
Lois Lowe B Novice Ballet 1st Place 80 Marks
Erin Stuchfield B Novice Ballet 2nd Place 79 Marks
Seren Hollywait B Novice Character 1st Place 82 Marks
Megan Plumbe B character 1st place 85 Marks
Megan Plumbe B National 1st Place 82 Marks
Katie Pacpaco C Ballet 2nd Place 81 Marks
Katie Pacpaco C Novice Lyrical 2nd Place 81 Marks
Poppy Wolton C Novice Lyrical 1st Place 82 Marks
Beatrice Labuda C Ballet 3rd Place 80 Marks
Beatrice Labuda C Modern 2nd Place 82 Marks
Lidia Lacey C Novice Ballet 2nd Place 80 Marks
Isabella Freeman C lyrical 1st place 85 Marks
Isabella Freeman C tap 2nd place 84 Marks
Isabella Gaal C tap 3rd place 83 Marks
Isabella Gaal C  national 2nd place 82 Marks
Isobel Stuchfield C tap 1st place 85 Marks
Isobel Stuchfield C ballet 2nd place 81 Marks
Isobel Stuchfield C  national 2nd place 82 Marks
Ruby Kennedy C tap 4th place 82 Marks
Ruby Kennedy C Song & Dance 1st place 82 Marks
Bea Vidal D Song & Dance 3rd place 85 Marks
Bea Vidal D tap 1st place 85 Marks
Bea Vidal D Ballet 2nd place 84 Marks
Bea Vidal D Character 2nd Place 85 Marks
Bea Vidal D modern 2nd place 86 Marks
Liz Sorilla D modern 1st place 87 Marks
Liz Sorilla D ballet 3rd place 83 Marks
Liz Sorilla D lyrical 1st place 85 Marks
Liz Sorilla D tap 2nd place 84 Marks
Liz Sorilla D Song & Dance 4th Place 84 Marks
Dionne Sindayen D Song & Dance 4th place 85 Marks
Dionne Sindayen D Ballet 1st Place 85 Marks
Clara Field E Song & Dance 1st place 84 Marks
Clara Field E Tap 4th Place 82 Marks
Freya Troy E Tap 4th Place 82 Marks
Freya Troy E Novice Lyrical 2nd Place 82 Marks
Freya Troy E Song & Dance 2nd Place 83 Marks
Charlotte Woodcock E Novice Lyrical 1st Place 83 Marks
Maisie Winspear E Tap 3rd Place 83 Marks

 

Places

16 – 1st places                     18 – 2nd places                    5 – 3rd places                       5 – 4thplaces

 

Award Winners

 

Jemima Paul – Highest Mark Baby Classical Solo

Rosie Allcroft – Highest Mark A Cabaret Solo

Megan Plumbe – Highest Mark B Classical Solo

Isabella Freeman – Highest Mark C Cabaret Solo

Isobel Stuchfield – Highest Mark C Cabaret Solo

Liz Sorilla – Highest Mark D Cabaret Solo

Bea Vidal – Adjudicators Choice Award for Performance

 

Every dance was placed in the top 4 places!

Congratulations to you all – amazing results!

We are so proud of how you all danced and conducted yourselves.

 

Thankyou to all those who helped us.

Wiltshire Festival results – 2022

Rosie Allcroft7 & 8 years modern2nd place87 Marks
Rosie Allcroft7 & 8 years tap2nd place85 Marks
Rosie Allcroft7 & 8 years ballet3rd place85 Marks
Megan Plumbe9 & 10 years character2nd place86 Marks
Isabella Freeman11 years lyrical 1st place89 Marks
Isabella Gaal11 years tap2nd place88 Marks
Isabella Gaal11 & 12 years national3rd place86 Marks
Isobel Stuchfield12 years tap1st place87 Marks
Isobel Stuchfield11 & 12 years ballet3rd place86 Marks
Ruby Kennedy 12 years tap4th place84 Marks
Bea Vidal13 & 14 years Song & Dance2nd place87 Marks
Bea Vidal13 years tap3rd place87 Marks
Bea Vidal13 years Ballet4th place86 Marks
Liz Sorilla13 years modern2nd place89 Marks
Liz Sorilla13 years ballet2nd place88 Marks
Liz Sorilla13 years lyrical2nd place87 Marks
Dionne Sindayen13 & 14 years Song & Dance4th place85 Marks
Clara Field13 & 14 years Song & Dance1st place88 Marks

Places

3 – 1st places                        8 – 2nd places                       4 – 3rd places                        3 – 4th places

Championships

Isabella Gaal & Isobel Stuchfield qualified and danced in the Junior Tap Championships

Liz Sorilla qualified and danced in the Senior Ballet & Modern Championships

Trophy Winners

Isobel Stuchfield won the Junior Tap Championship

Clara Field won the Highest Song & Dance Mark award

Congratulations to you all – amazing results for the first festival back!

We are so proud of how you all danced and conducted yourselves.

Redditch Festival Results

Ivy Saunders 1st place 83 Marks Baby Classical
Rosie Allcroft 2nd place 82 Marks Baby Classical
Amelie French 2nd place 82 Marks A Character
Katie Pacpaco 2nd place 82 Marks A Ballet
1st place 83 Marks A Song & Dance
Poppy Wolton 3rd place 82 Marks B Character
1st place 84 Marks Junior National
Beatrice Labuda 2nd place 83 Marks B Character
4th place 82 Marks B Modern
Isobel Stuchfield 3rd place 82 Marks B Tap
2nd place 83 Marks Junior National
2nd place 84 Marks B Ballet
Isabella Freeman 2nd place 83 Marks B Tap
1st place 85 Marks B Ballet
1st place 85 Marks B Modern
Isabella Gaal 1st place 84 Marks B Tap
4th place 82 Marks B Ballet
3rd place 82 Marks Junior National
1st place 84 Marks B Character
Esme Saunders 3rd place 82 Marks B Tap
Rosa Camileri 4th place 82 Marks B Ballet
Annice Dumbrava 4th place 83 Marks C Lyrical
Bea Vidal 3rd place 84 Marks C Lyrical
1st place 85 Marks C Ballet
1st place 86 Marks C Tap
1st place 86 Marks C Song & Dance
3rd place 83 Marks C Modern
1st place 84 Marks C Character
Liz Sorilla 3rd place 84 Marks C Lyrical
4th place 82 Marks C Ballet
3rd place 83 Marks C Song & Dance
2nd place 82 Marks Inter National
3rd place 83 Marks C Modern
Tilly Davey 2nd place 85 Marks C Lyrical
4th place 82 Marks C Ballet
2nd place 85 Marks C Tap
2nd place 83 Marks C Character
Dionne Sindayen 2nd place 84 Marks C Ballet
2nd place 84 Marks C Song & Dance
1st place 83 Marks Inter National
Maizie Lawrence 3rd place 83 Marks C Tap
Freya Troy 1st Place 84 Marks D Ballet
2nd place 84 Marks D Tap
Poppy Lister 3rd place 83 Marks D Tap
Clara Field 3rd place 83 Marks D Song & Dance
4th place 83 Marks D Character
Katie Crowther 1st place 85 Marks D Song & Dance
1st place 86 Marks D Tap
Lara Dimaculangan 2nd place 84 Marks D Tap
Aimie Moses Wright 1st place 86 Marks E Tap
2nd place 84 Marks E Ballet
4th place 82 Marks E Song & Dance
Isobel Manning 3rd place 83 Marks E Ballet
Maisie Winspear 2nd place 84 Marks E Ballet
2nd place 84 Marks E Lyrical
2nd place 85 Marks E Tap
3rd place 83 Marks E Modern
Morgan Denison 1st place 85 Marks E Ballet
1st place 84 Marks E Character
1st place 85 Marks E Modern
1st place 85 Marks E Lyrical
3rd place 84 Marks E Tap
2nd place 84 Marks E Song & Dance
Charlotte Woodcock 4th place 82 Marks E Modern
2nd place 84 Marks E Song & Dance
Cassie Brockbank 1st place 85 Marks F Tap
Hannah Woodcock 1st place 86 Marks F Lyrical
2nd place 84 Marks F Character
3rd place 83 Marks F Tap
Annice & Maizie 4th place 83 Marks Inter Cabaret Duet
Liz, Freya & Tilly 1st place 85 Marks Inter Cabaret Trio
Children of 1940 1st place 86 Marks Inter Classical Trio
Belle 3rd place 85 Marks Senior Cabaret Group
Trophies:
Ivy Saunders Baby Classical
Isabella Freeman Junior Ballet
Junior Modern
Poppy Wolton Junior National
Isabella Gaal Junior Character
Junior Tap
Bea Vidal Inter Ballet
Inter Song & Dance
Overall Cabaret aggregate
Bea Vidal & Katie Crowther Inter Tap
Dionne Sindayen Inter National
Aimie Moses Wright Senior Tap
Morgan Denison Senior Ballet
Senior Modern
Hannah Woodcock Senior Lyrical
Children of 1940 Inter Classical Group
Freya, Tilly & Liz Inter Cabaret Trio
Liz Sorilla Adjudicators choice for most promising girl
Bea Vidal Adjudicators choice for best personality
Hannah Woodcock Adjudicators choice for best musicality

 

A MASSIVE CONGRATULATIONS TO ALL WHO DANCED!!!!!

SUPERB RESULTS

24 – 1st places

22 – 2nd places

17 – 3rd places

 10 – 4th places

& 20 trophies!!!

Banbury Festival Results 2018

Name Place Mark Section
Ivy Saunders 1st Place 84 Marks Baby Character
Amelie French 1st Place

2nd Place

84 Marks

83 Marks

Baby Vocal

Baby Character

Katie Pacpaco 3rd Place

2nd Place

84 Marks

84 Marks

Baby Song & Dance

Baby Ballet

Beatrice Labuda 1st Place 85 Marks A Novice Modern
Poppy Wolton 1st Place

1st Place

85 Marks

84 Marks

A Character

A Novice National

Isabella Gaal 1st Place

2nd Place

85 Marks

84 Marks

A Tap

A Character

Alma Todoran 4th Place 82 Marks A Character
Isabella Freeman 2nd Place

2nd Place

84 Marks

84 Marks

A Tap

A Ballet

Isobel Stuchfield 1st Place

4th Place

85 Marks

82 Marks

A Ballet

A Tap

Rosa Camilleri 3rd Place 83 Marks A Ballet
Annice Dubbrava 1st Place 87 Marks B Lyrical
Liz Sorilla 1st Place

1st Place

2nd Place

2nd Place

87 Marks

86 Marks

86 Marks

86 Marks

B Ballet

B Modern

B Character

B Lyrical

Dionne Sindayen 3rd Place

2nd Place

3rd Place

85 Marks

84 Marks

85 Marks

B Ballet

B Song & Dance

B Character

Matilda Davey 2nd Place

3rd Place

2nd Place

86 Marks

85 Marks

83 Marks

B Ballet

B Lyrical

B Novice Tap

Bea Vidal 2nd Place

2nd Place

3rd Place

4th Place

4th Place

4th Place

4th Place

84 Marks

84 Marks

85 Marks

83 Marks

82 Marks

84 Marks

84 Marks

B Tap

B Modern

B Ballet

Junior Vocal

B Song& Dance

B Character

B Lyrical

Clara Field 1st Place 85 Marks B Song & Dance
Katie Crowther 2nd Place

4th Place

84 Marks

83 Marks

C Song & Dance

C Character

Charlotte Woodcock 3rd Place

3rd Place

85 Marks

81 Marks

Inter Vocal

C Song & Dance

Daisy Simpson 3rd Place 81 Marks C Song & Dance
Molly Budd 3rd Place 85 Marks Inter Vocal
Lara Dimaculangan 3rd Place 84 Marks C Lyrical
Poppy Lister 2nd Place 85 Marks C Tap
Maisie Winspear 4th Place

4th Place

4th Place

83 Marks

83 Marks

81 Marks

D Lyrical

D Tap

D Ballet

 

Morgan Denison 1st Place

1st Place

1st Place

2nd Place

4th Place

4th Place

87 Marks

86 Marks

86 Marks

83 Marks

83 Marks

83 Marks

D Character

D Lyrical

D Song & Dance

D Ballet

D Tap

D Modern

Aimie Moses-Wright 3rd place

4th Place

4th Place

82 marks

83 Marks

81 Marks

D Song & Dance

D Tap

D Ballet

Hannah Woodcock 1st Place

3rd Place

3rd Place

4th Place

4th Place

4th Place

87 Marks

83 Marks

83 Marks

83 Marks

82 Marks

84 Marks

Senior Vocal

E Ballet

E Song & Dance

E Character

E Tap

E Lyrical

Cassie Brockbank 2nd Place

4th Place

84 Marks

82 Marks

E Tap

E Ballet

Morgan & Hannah 1st Place

1st Place

87 Marks

86 Marks

Senior Cabaret Duet

Senior Vocal Duet

Josie & Eleanor 2nd Place 82 Marks Inter Vocal Duet
Junior Ballet Group 1st Place 85 Marks Junior Classical Duet

 

Also congratulations to all STDA pupils that won places in the vocal sections under Georgia Brooks Vocal Tuition.

 

Dionne & Clara 1st Place 84 Marks Junior Vocal Duet
Clara Field 1st Place 86 Marks Junior Vocal
Millie Southam 3rd Place 84 Marks Junior Vocal
Katie Crowther 2nd Place 86 Marks Inter Vocal
Morgan Denison 4th Place 84 Marks Inter Vocal
Laura Jakeman 4th Place 84 Marks Inter Vocal
Ellie Alsworth 4th Place 84 Marks Senior Vocal

 

Congratulations to the following pupils for receiving festival awards.

Poppy Wolton – Highest Junior Novice Classical Mark & Highest A Classical Mark

Beatrice Labuda – Highest Junior Novice Cabaret Mark

Isobel Stuchfield – Highest A Classical Mark

Isabella Gaal – Highest A Cabaret Mark

Liz Sorilla – Highest B Classical Mark

Annice Dumbrava – Highest B Cabaret Mark

Morgan Denison – Highest D Cabaret Mark & Highest D Classical Mark

Clara Field – Highest Baby or Junior Vocal Mark

Hannah Woodcock – Highest Inter or Senior Vocal Mark

Hannah & Morgan – Highest Mark Vocal Duet & Highest Mark Senior Duet / Trio

Liz Sorilla – Adjudicators Choice Award for Most Promising Junior

 

STDA won a total of:

18 – 1st Places   17 – 2nd Places  14 – 3rd Places  18 – 4th Places & 14 – Festival Awards

Redditch Festival Results 2018

Name Section Place Marks
Katie Pacpaco A Ballet 2nd 81
Poppy Wolton A Character 1st 84
Alma Todoran B Character 1st 85
Isabella Freeman B Ballet 1st 84
B Tap 1st 84
Isobel Stuchfield B Ballet 3rd 82
B Tap 2nd 83
Rosa Camileri B Ballet 4th 81
Isabella Gaal B Tap 4th 81
B Character 3rd 83
Annice Dumbrava C Lyrical 2nd 84
Bea Vidal C Tap 1st 86
C Ballet 3rd 84
C Modern 3rd 84
C Song/Dance 2nd 84
C Lyrical 4th 82
C Character 1st 86
Katie Crowther C Tap 2nd 85
C Character 2nd 85
Liz Sorilla C Ballet 1st 86
C Modern 2nd 85
C Lyrical 1st 85
C Character 3rd 84
Tilly Davey C Ballet 2nd 84
C Lyrical 3rd 83
Clara Field C Song/Dance 1st 85
Freya Troy C Tap 3rd 83
C Ballet 4th 83
Dionne Sindayen C Ballet 4th 83
C Song/Dance 2nd 84
C Character 4th 83
Maisie Winspear D Ballet 2nd 84
D Modern 3rd 83
D Lyrical 4th 83
D Tap 2nd 83
Charlotte Woodcock D Modern 4th 82
D Song/Dance 4th 81
Daisy Simpson D Song/Dance 3rd 82
D Tap 4th 81
Lara Dimaculangan D Ballet 2nd 84
D Tap 3rd 82
Poppy Lister D Tap 1st 84
Morgan Denison E Character 2nd 84
E Song/Dance 2nd 86
E Tap 4th 83
E Ballet 3rd 81
Hannah Woodcock E Character 2nd 84
E Lyrical 1st 87
E Tap 3rd 84
Aimie Moses Wright E Song/Dance 3rd 84
E Tap 2nd 85
E Ballet 2nd 82
Cassie Brockbank E Tap 1st 87
E Ballet 2nd 82
Izzy Manning E Ballet 3rd 81
Hannah & Morgan Senior Cabaret Duet 3rd 85
Freya, Tilly & Liz Inter Classical Trio 1st 84
Ballet Group Inter Classical Group 1st 86
Dreamgirls Inter Cabaret Group 3rd 85
Tomorrow Inter Cabaret Group 4th 84
Trophies
Junior Ballet Isabella Freeman
Junior Character Alma Todoran
Junior Tap Isabella Freeman
Junior Cabaret Aggregte Bea Vidal
Inter Character Bea Vidal
Inter Tap Bea Vidal
Inter Song&Dance Clara Field
Inter Classical Trio Freya,Tilly & Liz – Birds
Inter Classical Group Ballet Group
Senior Tap Cassie Brockbank
Senior Lyrical Hannah Woodcock
Adjudicatiors Choice Trophies
Musicality award Morgan Denison
Entertainer Award Cassie Brockbank
14 1st Places
18 2nd Places
16 3rd Places
12 4th Places
13 Trophies

Well Done to all pupils that danced – Brilliant Acheivements. Thankyou to all parents for your support

Banbury Festival 2017

Banbury Festival of Dance  – Results 2017

 

Isabella Freeman             2nd Place       82 Marks     Baby Ballet

Isabella Gaal                      1st Place        82 Marks     Baby Character

Poppy Wolton                    2nd Place       81 Marks     Baby Character

Katie Pacpaco                    3rd Place       80 Marks     Baby Character

Isobel Stuchfield              2nd Place       82 Marks     A Ballet – Novice

Rosa Camilleri                   3rd Place       81 Marks     A Ballet – Novice

Alma Todoran                   1st Place        82 Marks     A Character – Novice

Bea Vidal                             1st Place        85 Marks     A Modern

1st Place        84 Marks     A Ballet

1st Place        82 Marks     A Lyrical – Novice

1st Place        84 Marks     A Character

1st Place        83 Marks     A Tap

1st Place        83 Marks     A Song&Dance

Liz Sorilla                            2nd Place       84 Marks     A Modern

2nd Place       83 Marks     A Ballet

2nd Place       83 Marks     A Character

Dionne Sindayen              1st Place        82 Marks     A Song&Dance – Novice

3rd Place       82 Marks     A Ballet

3rd Place       82 Marks     A Character

Annice Dumbrava                        3rd Place       83 Marks     A Modern

3rd Place       82 Marks     A Ballet

Matilda Davey                   1st Place        82 Marks     B Ballet – Novice

Katie Crowther                 1st Place        82 Marks     B Tap – Novice

2nd Place       83 Marks     B Song&Dance

Freya Troy                          1st Place        84 Marks     B Ballet

2nd Place       84 Marks     B Tap

Lara Dimaculangan         2nd Place       81 Marks     B Lyrical

3rd Place       83 Marks     B Tap

3rd Place       82 Marks     B Ballet

Charlotte Woodcock        1st Place        82 Marks     C Modern – Novice

Maisie Winspear              1st Place        82 Marks     C Ballet – Novice

2nd Place       81 Marks     C Lyrical – Novice

Aimie Moses-Wright       2nd Place       83 Marks     C Ballet

Morgan Denison               1st Place        85 Marks     D Character

2nd Place       85 Marks     D Ballet

3rd Place       85 Marks     D Song&Dance

4th Place       82 Marks     D Lyrical

Cassie Brockbank             3rd Place       87 Marks     D Tap

4th Place       82 Marks     D Lyrical

4th Place       83 Marks     D Ballet

Rosie Thatcher                  4th Place       83 Marks     D Ballet

4th Place       82 Marks     D Lyrical

4th Place       82 Marks     D Character

 

Hannah Woodcock           1st Place        84 Marks     D Tap – Novice

4th Place       82 Marks     D Lyrical

4th Place       82 Marks     D Character

 

 

Kitty & Esme                      1st Place        82 Marks     Junior Classical Duet

Morgan & Hannah           3rd Place       84 Marks     Inter Cabaret Duet

Cassie & Helena                2nd Place       86 Marks     Senior Cabaret Duet

Bea,Liz & Dionne              1st Place        83 Marks     Junior Cabaret Trio

Lilac Ballet                         1st Place        87 Marks     Junior Classical Group

 

Awards:

 

Bea Vidal – Highest Mark in A Classical Solo, Highest Mark in A Cabaret Solo

& Adjudicators Choice for Most Promising Junior

 

Maisie Winspear – Highest Mark in a Novice Classical Solo (Senior)

 

Lilac Ballet – Highest Mark in a Junior Group & Adjudicators Choice For Choreography

 

 

19 – 1st Places

13 – 2nd Places

11 – 3rd Places

8 – 4th Places

6 Awards

 

Thank you to everyone who helped at the festival – And thank you for our lovely flowers!

Well Done to Freya Troy & Cassie Brockbank who competed at Wiltshire Festival in Half Term.
Cassie Came 4th in all 4 solos.

Redditch Festival Results 2016

Redditch Festival Results

 

Katie Pacpaco                    Baby Classical       1st Place        83 Marks

Poppy Wolton                    A Character                        1st Place        84 Marks

Liz Sorilla                            B Modern                1st Place        88 Marks

B Ballet                    1st Place        88 Marks

B Character            2nd Place       86 Marks

Annice Dumbrava                        B Modern                3rd Place       86 Marks

B Ballet                    5th Place       84 Marks

Dionne Sindayen              B Character                        1st Place        87 Marks

B Ballet                    3rd Place       86 Marks

Bea Vidal                             B Song&Dance       1st Place        86 Marks

B Tap                                    1st Place        87 Marks

B Modern                2nd Place       87 Marks

B Ballet                    2nd Place       87 Marks

B Character                        3rd Place       85 Marks

Katie Crowther                 C Song&Dance       1st Place        86 Marks

Poppy Lister                      C Tap                         2nd Place       84 Marks

Lara Dimaculangan         C Tap                         1st Place        87 Marks

C Lyrical                  3rd Place       85 Marks

C Modern                 3rd Place       87 Marks

Maisie Winspear              D Tap                                    1st Place        88 Marks

D Modern                4th Place       86 Marks

Morgan Denison               D Song&Dance       1st Place        87 Marks

D Ballet                    1st Place        88 Marks

D Modern                1st Place        89 Marks

D Character                        2nd Place       88 Marks

D Tap                                    2nd Place       87 Marks

D Lyrical                  2nd Place       89 Marks

Aimie Moses-Wright       D Song&Dance       2nd Place       85 Marks

D Ballet                    2nd Place       87 Marks

D Character                        3rd Place       87 Marks

Rosie Thatcher                  D Character                        1st Place        89 Marks

Charlotte Woodcock        D Song&Dance       3rd Place       84 Marks

Daisy Simpson                   D Song&Dance       5th Place       82 Marks

Hannah Woodcock           Senior National     1st Place        90 Marks

E Modern                 3rd Place       87 Marks

E Lyrical                  3rd Place       88 Marks

E Character                        3rd Place       88 Marks

E Ballet                    4th Place       87 Marks

E Song&Dance       4th Place       85 Marks

Cassie Brockbank             E Tap                         1st Place        89 Marks

E Modern                 4th Place       86 Marks

E Lyrical                  5th Place       86 Marks

E Ballet                    5th Place       86 Marks

 

Olivia Bedlow                    E Tap                         3rd Place       87 Marks

E Modern                 5th Place       85 Marks

E Song&Dance       5th Place       84 Marks

Amy Lloyd                          E Character                        1st Place        91 Marks

E Ballet                    2nd Place       89 Marks

E Lyrical                  2nd Place       89 Marks

E Song&Dance       3rd Place       86 Marks

 

Esme & Kitty                      Junior Duet             2nd Place       85 Marks

Bea, Liz, Dionne                Junior Trio              1st Place        87 Marks

Cassie & Helena                Senior Duet                        2nd Place       89 Marks

Morgan & Hannah           Senior Duet                        3rd Place       88 Marks

Ballet Group                      Inter Classical       1st Place        87 Marks

 

19 – 1st Places

13 – 2nd Places

13 – 3rd Places

4 – 4th Places

6 – 5th Places

19 – Trophies

 

 

Trophies Won:

 

Baby Classical                   Katie Pacpaco

Junior Ballet                       Liz Sorilla

Junior Character               Dionne Sindayen

Junior Tap                           Bea Vidal

Junior Modern                   Bea Vidal

Junior Song&Dance         Bea Vidal

Junior Cabaret Trio         Liz, Bea & Dionne

Inter Character                 Rosie Thatcher

Inter Tap                             Maisie Winspear

Inter Song&Dance           Morgan Denison

Inter Modern                     Morgan Denison

Inter Classical Group      Susan Taylor Dancing Academy – Ballet Group

Senior Character              Amy Lloyd

Senior National                 Hannah Woodcock

Senior Tap                          Cassie Brockbank

 

Adjudicator’s choice awards:

 

Best Costume – Hannah Woodcock

Most Original Performance – Amy Lloyd (Character)

Highest Mark of the Festival – Amy Lloyd (Character)

Choreography Cup – Susan Taylor (Rosie Thatcher’s Titanic Character)

Dances Qualify for All England

The following dances have qualified for the All England Regional Finals

These will take place in Cheltenham, 28 May – 4 June.

Name Dance/Section Mark Qualifying festival
Poppy Wolton Baby Character 86 Rugby
Bea Vidal A Tap 86 Rugby
Bea Vidal A Ballet 84 Rugby & Nuneaton
Bea Vidal A Character 85 Nuneaton
Bea Vidal A S&D 85 Nuneaton
Bea Vidal A Modern 85 Nuneaton
Annice Dumbrava A Modern 84 Nuneaton
Liz Sorilla A Ballet 87 Nuneaton
Liz Sorilla A Character 84 Nuneaton
Liz Sorilla A Modern 86 Nuneaton
Dionne Sindayen A Ballet 84 Nuneaton
Dionne Sindayen A Character 87 Nuneaton
Katie Crowther B S&D 84 Rugby & Nuneaton
Lara Dimaculangan B Tap 85 Rugby
Morgan Denison C Character 87 Nuneaton
Morgan Denison C Ballet 86 Nuneaton
Morgan Denison C National 85 Nuneaton
Amy Lloyd E Character 87 Nuneaton
Amy Lloyd E S&D 86 Nuneaton
  Dionne, Liz,Bea Jnr Cab Trio 86 Nuneaton
Hannah & Morgan Inter Cab Duets 85 Rugby
Blue Ballet Jnr Classical Grp 86 Rugby
Handful Of Keys Snr Cabaret Grp 86 Nuneaton

 

23 Dances Qualified!!!! Brilliant results.

Entries for this will be at the start of 2017.

Rugby Festival Results 2016

Poppy Wolton                    Baby Character                 3rd Place       86 Marks Qualified

 

Bea Vidal                             A Tap                                                1st Place        86 Marks Qualified

A Ballet                                4th Place       84 Marks Qualified

 

Lara Dimaculangan         B Tap                                                4th Place       85 Marks Qualified

 

Katie Crowther                 B Song & Dance                 –                      84 Marks Qualified

 

Morgan Dension               Novice Cabaret                 3rd Place       84 Marks

D Song & Dance                 4th Place       85 Marks

D Lyrical                              4th Place       85 Marks

 

Hannah Woodcock           D Character                                    4th Place       85 Marks

 

Annice Dumbrava                        Novice Classical                1st Place        84 Marks

 

Hannah & Morgan           Cabaret Duet Inter          4th Place       85 Marks Qualified

 

Blue Ballet Group                        Jnr Classical Grp               3rd Place       86 Marks Qualified

Nuneaton Results

Poppy Wolton 3rd Place 82 Marks Baby Character

 

Bea Vidal 3rd Place 85 Marks * A Song/Dance
Bea Vidal 3rd Place 85 Marks * A Modern
Bea Vidal 3rd Place 85 Marks * A Character
Bea Vidal 3rd Place 83 Marks A Tap
Bea Vidal 4th Place 84 Marks * A Ballet
Liz Sorilla 1st Place 87 Marks * A Ballet
Liz Sorilla 2ndPlace 86 Marks * A Modern
Liz Sorilla 4th Place 84 Marks * A Character
Dionne Sindayen 1st Place 87 Marks * A Character
Dionne Sindayen 4th Place 84 Marks * A Ballet
Annice Dumbrava 4th Place 84 Marks * A Modern
Freya Troy 3rd Place 83 Marks B Tap
Lara Dimaculangan 3rd Place 83 Marks B Tap
Katie Crowther 4th Place 84 Marks * B Song/Dance
Katie Crowther 4th Place 84 Marks * B Character
Morgan Denison 1st Place 87 Marks * C Character
Morgan Denison 2ndPlace 86 Marks * C Ballet
Morgan Denison 2ndPlace 85 Marks * C National
Morgan Denison 3rd Place 84 Marks C Modern
Maisie Winspear 3rd Place 83 Marks C Tap
Aimie Moses-Wright 4th Place 84 Marks C Ballet
Cassie Brockbank 4th Place 85 Marks D Tap
Cassie Brockbank 4th Place 85 Marks D Ballet
Amy Lloyd 2ndPlace 87 Marks * E Character
Amy Lloyd 3rd Place 86 Marks * E Song/Dance
Bea, Liz & Dionne 1st Place 86 Marks * Junior Cabaret Trio W/Song
Handful of Keys 4th Place 86 Marks * Senior A Cabaret Groups
Liz & Dionne won the Class A Classical Aggregate Trophy
Morgan Denison won the Class C Aggregate Trophy
4 – 1st Places
4 – 2nd Places
9 – 3rd Places
10 – 4th Places
2 Trophies
*19 Dances Qualified to participate in The All England Regional Finals